Slavošovský tunel, známy aj ako Tunel pod Homôľkou, je nedokončený železničný tunel na trase medzi Revúcou a Slavošovcami. Nachádza sa na pomedzí okresov Revúca a Rožňava a meria úctyhodných 2401 metrov. Tunel mal pôvodne prekonávať hrebeň Revúckej vrchoviny medzi údolím riek Muráň a Štítnik masívom Homôľky.
História stavby
Tunel bol naprojektovaný v období po Viedenskej arbitráži, keď boli niektoré južné časti Gemera odrezané od zvyšku Slovenska. Stavba začala v roku 1941 ako súčasť projektu Gemerských spojok. Cieľom bolo zabezpečiť železničné spojenie v regióne. Tunel bol prerazený v apríli 1944, krátko pred vypuknutím SNP. Práce pokračovali s prestávkami až do roku 1949, kedy bola výstavba trate ukončená. Po skončení vojny a vrátení hraníc do pôvodnej podoby sa potreba Gemerských spojok stala bezpredmetnou.
Súčasnosť a turistika
V súčasnosti je Slavošovský tunel obľúbenou turistickou atrakciou. Pri slavošovskom portáli sa nachádza táborisko a atrakcie pre rodiny s deťmi. Samotný tunel je voľne priechodný a vedie cezeň oficiálna cyklotrasa.
Náročnosť a dĺžka trasy
Návšteva Slavovského tunela sa dá absolvovať aj ako autovýlet. Trasa neobsahuje veľké prevýšenia ani dlhé pešie úseky. Pri návšteve tunela sa odporúča teplejšie oblečenie a svietidlo. Pre deti je pri tuneli vybudované zaujímavé ihrisko.
Informácie o trase
Obec Slavošovce sa nachádza zhruba v strede trojuholníka miest Revúca, Rožňava a Dobšiná. K tunelu nevedú oficiálne turistické značky, ale podomácky vyrobené značenie vás privedie z dediny na lesnú cestu smerujúcu priamo k tunelu. Pešia trasa z obce trvá približne pol hodiny. Autom sa dá zaparkovať takmer až pred tunelom.
Zaujímavosti o tuneli
Slavošovský tunel, dlhý viac ako 2400 metrov, má tvar písmena S a spája obce Slavošovce a Magnezitovce. Jeho prehliadka trvá približne hodinu, v závislosti od rýchlosti chôdze. V tuneli panuje tajomná atmosféra, tma, vlhko a chlad. Na stenách možno miestami vidieť sintrovú výzdobu pripomínajúcu jaskyne a vápencové stalaktity staré sedemdesiat rokov. Pri slavošovskom vchode do tunela sa nachádza rozprávkový areál pre deti inšpirovaný dielami Pavla Dobšinského.
Slavošovský tunel je unikátnou technickou pamiatkou
Tunel je unikátnou technickou pamiatkou s bohatou históriou. Hoci nikdy neslúžil svojmu pôvodnému účelu, stal sa obľúbeným cieľom turistov a cyklistov. Jeho návšteva ponúka nevšedný zážitok a možnosť preskúmať kus histórie Slovenska. S príjemným zázemím a atrakciami pre deti je Slavošovský tunel ideálnym miestom na výlet pre celú rodinu.