Košice, metropola východného Slovenska, ukrýva vo svojom srdci nádherný klenotník – Arcibiskupský palác. Táto rokokovo-klasicistická budova na Hlavnej ulici č. 28 je svedkom bohatej histórie a duchovného života mesta.
Od jágerskej diecézy k samostatnej košickej
Košice patrili od roku 1001 pod jágerskú diecézu. Po ôsmich storočiach, v roku 1804, sa pre narastajúci počet veriacich rozhodlo o vzniku novej diecézy so sídlom v Košiciach. Prvým biskupom sa stal Andrej Szabó a patrónom diecézy sv. Andrej.
Vznik biskupského paláca
Pre potreby novej diecézy sa odkúpili štyri domy na Hlavnej ulici, ktoré sa prebudovali na reprezentatívne sídlo. Takto v roku 1809 vznikol biskupský palác, susediaci s farou a jednou z najstarších košických sporiteľní.
Od požiaru k obnove
Palác v roku 1841 vyhorel, no vďaka biskupovi Antonovi Ocskayovi bol opravený. Jeho krásu ocenil aj cisár František Jozef I., ktorý tu dvakrát býval (1851, 1857). V roku 1893 pribudla biskupská knižnica a galéria obrazov biskupov.
Významné osobnosti
Palác hostil mnohé významné osobnosti. V roku 1849 sa tu stretli Ľudovít Štúr a Jonáš Záborský, čo pripomína pamätná tabuľa na priečelí budovy. Ďalšou významnou osobnosťou bol monsignor Jozef Čársky, ktorý košickú diecézu zveľaďoval najdlhšie.
Od biskupského k arcibiskupskému palácu
Počas návštevy pápeža Jána Pavla II. v roku 1995 bol košický biskup Alojz Tkáč povýšený na arcibiskupa. Slovensko sa rozdelilo na dve arcibiskupstvá a z biskupského paláca sa stal arcibiskupský, ktorý je dodnes sídlom košického arcibiskupstva.
Architektúra a umelecké skvosty
Palác zaujme svojou jednotnou rokokovo-klasicistickou fasádou s pilastrami a podstrešnou rímsou. Portálový rizalit zvýrazňuje balkón na stĺpoch s tepaným zábradlím a vyvýšeným štítom s plastikami. Reprezentačné miestnosti na poschodí zdobia bohaté štukové klenby s rokokovou ornamentikou.
Pamätné tabule
Na priečelí budovy nájdeme dve pamätné tabule. Prvá, s reliéfnym dvojportrétom, pripomína stretnutie Ľudovíta Štúra a Jonáša Záborského v roku 1849. Druhá, z bieleho mramoru, je venovaná biskupovi Jozefovi Čárskemu, významnej osobnosti košickej diecézy.
Arcibiskupský palác je symbolom duchovného a kultúrneho dedičstva
Palác v Košiciach je nielen krásnou historickou budovou, ale aj symbolom duchovného a kultúrneho dedičstva mesta. Jeho príbeh sa preplieta s osudmi významných osobností a udalostí, ktoré formovali dejiny Slovenska. Pri prechádzke po Hlavnej ulici určite nevynechajte návštevu tohto skvostného paláca, ktorý vás očarí svojou architektúrou i históriou.